Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16)      Prodejna

banner1
Akční nabídka

Vybrat podle výrobce

Banner


Národní park Durmitor

Znáte Národní park Durmitor? Pohoří se nachází na severu Černé hory, na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Nejvyšší horou je Bobotov kuk s výškou 2523m. V pohoří se nachází 19 jezer a jsou většinou ledovcového původu. Významným turistickým střediskem pohoří je obec Žabljak, která leží v nadmořské výšce 1450 m. Jedná se zároveň i o zimní, lyžařské středisko. Jak se tam lyžuje se můžete podívat na webu www.mountainski.cz. Můžete se i vypravit na zájezd do Černé hory.

Srdečné přivítání

Okraje skleniček se zlatavě třpytí, jak na ně svítí jasné horské slunce. Na dřevěném stolku je jich vyrovnáno kolem třiceti a další se rychle dolévají. S cinkotem na stole přistává další a na nedaleké židli sedící rozcuchaná holčička se potutelně usmívá, jako kdyby věděla, co bude následovat.  Skupina, která se s námi vydala na zájezd do Černé Hory, pomalu přichází od autobusu a zvědavě postává kolem. Hnědovláska v modrém tílku, která přichází jako poslední, shrnuje pocity nás všech: „takové přivítání jsem ani nečekala“ a stoupá si po boku ostatních. Sklenky jsou už připravené a tak se náš hostitel, Igor, ujímá jedné z nich a se širokým úsměvem pronese: „Tak Vás vítám v Durmitoru“, a zkušeně do sebe obrátí panáka rakije. A takhle to většinou začíná…

Probouzím se za ranního slunce a zvědavě otevírám stan. Všude kolem je ještě ticho a klid, který ruší jen štěkající psi a klapot koně, na němž si vyjel jeden z obyvatelů Žabljaku na nákup. Tahle malá vesnička je, stejně jako celá oblast národního parku Durmitor, dokonalým balzámem na duši. Zatímco připravuji vařič, abych si uvařila svůj ranní čaj, pozoruji malebnou krajinu kolem. Na obzoru se rýsují vrcholy hor a vzduch je ještě chladný a osvěžující. Sedám si na lavičku a vychutnávám ranní siestu.

Krásy národního parku

Národní park Durmitor je jedním z nejkrásnějších pohoří Balkánu. Nás tady čekají celkem dvě túry, a to na nejvyšší vrchol pohoří Bobotov Kuk (2 525 m) a na stolovou horu Crvena Greda (2 164 m). Rozloha celého národního parku je asi 39 000 hektarů a jeho chloubou jsou především nádherné hory, celkem se zde nachází 27 vrcholů vyšších než 2 200 metrů. Své příznivce si získá také nedotčenou přírodou, zajímavá jsou horská jezera a vysoko položené pastviny. Ledovcových jezer se zde nachází celkem 19, nejznámější z nich je Černé jezero, ležící nedaleko Žabljaku.

Jdeme v lese a pod nohama nám praskají větvičky stromů a šišky. Stoupáme prudkým terénem, půda po dešti nám malinko ujíždí a smeká se. Vycházíme z lesa a ocitáme se na horské louce. „Zuzko, podej mi prosím tě klobouk“ volá Kuba a vzápětí jej ještě za letu chytá a nasazuje na hlavu. Slunce pálí a opírá se do nás ve své největší síle. Navlékáme kraťasy a pokračujeme v cestě. K jeskyni  Ledena pećina (Ledová jeskyně) už to není daleko, a zanedlouho tak obdivujeme jeskyni plnou sněhu i krápníků, na konci srpna jev zcela neobvyklý. Nahoře si sedáme na okraj skal a dělíme se o paštiku s bílým psem, který nás věrně doprovází celou cestu. Ostatně, chování typického horského psa je více než zajímavé sledovat. Vždy když obcházíme skály, hledáme cesty, pejsek nás předběhne a během několika málo chvil se na nás zvědavě dívá z vršku skály. Jak se tam vždy dostane, je pro nás záhadou.

Terén se mění v kamenitý, stoupání je prudší a menší kamínky se mění ve větší a větší kameny, až nakonec přecházíme obrovské balvany. Naše chůze se zpomaluje, jak přicházíme na nejtěžší úsek naší cesty. Kamínky jsou malé a jeden krok znamená mnohdy dva zpátky, jak cesta ujíždí. „Pozor, kámen“ slyším volat Ondru a uhýbám do strany. Z hřebenového sedla už máme nádherný výhled na okolní zvrásněné pohoří a vrchol Bobotov Kuk jako na dlani. Za necelou půlhodinku stojíme nahoře a radujeme se ze zdolání nejvyššího vrcholu národního parku Durmitor (Černá Hora má i jeden vyšší vrchol – Zla Kolata v pohoří Prokletije).

Guláš, oheň a životní filozofie

Guláš v obrovském kastrolu intenzivně voní a lákavě bublá. Všichni kolem mají unavené nohy, ale spokojený úsměv na tváři. Oheň plápolá, polínka praskají a kolem běhají děti a psi. Igorova dcera se šibalsky uculuje a snaží se od někoho vyloudit pytlíček bonbonů. „To máš tak“ povídá Igor. „Chlap by měl mít v životě 6 ženských, na každý den v týdnu jednu plus jeden den volna“, praví a hlasitě se rozesměje. „Že jo, blondýnko“ řekne a pocuchá mě ve vlasech. „Jo blondýnky, ty já měl vždycky nejraději… „ zasní se a máváním zdraví svou ženu, která právě vychází z baráku. Musím se smát a uznat, že jeho životní teorie mě vždy bavilo poslouchat. V očích mu zajiskří, nalije dalšího panáka rakije a povídá „ale ono to nejde, jinak…“ a jasným gestem si dělá pod krkem čáru. „Tak na ženy a na krásy Durmitoru“ povídá a obrací do sebe připravenou rakiji. A takhle to vždycky končí… :)

Autor: Hanka Dekojová, cestovní kancelář Mundo

Pokud budete shánět mapu Durmitoru, může přijít vhod Durmitor a kaňon Tara. Ivo Petr pro vás také napsal přehledného průvodce Hory Balkánu.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit